Tiedote

23.2.2021

Lukiossa on eilen todettu koronatartunta yhdellä opiskelijalla. Yksi opiskelija on saattanut altistua ja hänet on asetettu karanteeniin. Tartuntatautiviranomaisten mukaan nämä toimet riittävät.

____________________________________________________________________________________ 

Oulun normaalikoulun lukioon pääset tutustumaan seuraavien diaesitysten ja esittelyvideon kautta.

 

TOIMINTA-AJATUKSEMME

Oulun normaalikoulun toiminta perustuu elämän moninaisuuden kunnioittamiseen, yhdenvertaisuuteen ja yhteisöllisyyteen. Turvallinen ja kehittyvä koulumme tukee monipuolista inhimillistä kasvua ja oppimista, jotta oppilaistamme kasvaa toimintakykyisiä ja vastuullisia ihmisiä. 

Oulun normaalikoulu on yliopiston kasvatustieteiden tiedekunnan harjoittelukoulu. Perus- ja lukio-opetuksen lisäksi koulumme järjestää ohjattua opetusharjoittelua sekä osallistuu tutkimus- ja kokeilutoimintaan. Myös opettajien täydennyskoulutus kuuluu tehtäväämme. Lisäksi koulumme on yksi maailman Unescokouluista, joiden tavoitteena on muun muassa lisätä kulttuuritietoutta ja edistää suvaitsevaisuutta.